Şans Oyunları Haram mıdır?

Kumar sadece Kıbrıs’ta zenginlerin eğlencesi olarak oynanmaz. Sadece kumar masasında da oynanmaz. Kumar masasından büyük bir masaya üç beş kişinin değil de, milyonların oturduğunu ve kendi rızalarıyla dilediklerince para vererek bir oyun oynadıklarını düşünürsek bunu daha iyi anlarız. Oyunun sonunda kazanacak olan sadece bir veya birkaç kişi olurken; yığınlar, alın teri harcayarak kazandıkları paralarını bir çırpıda kaybetmiş olurlar.

Sana sarhoşluk veren şeyler ve kumarı sorarlar. De ki: “Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür.  Yine onlar “Neden infak edelim?” diye soruyorlar. De ki: “Bağışlanabilen her şeyden”. Böylece Allah size mesajlarını açıklıyor ki, derin derin düşünebilesiniz.”
Bakara Suresi, 219

Kumar cazip hale getirilmiştir. Öyle ki, insanların birçoğu artık bu oyunları rutine bağlamıştır. Kişinin her hafta şans oyunlarına ayırabilecek kadar parası varsa, her hafta zekat verebilecek parası da var demektir. İstenirse piyango bileti almak yerine, zekat verilebilir. Arabasına kapışma, bilmem nesine maç, var mısın iddiasına vs. gibi aktiviteler de kumar kapsamındadır. Oyun oynamak isteyenler oyunlarını sadece güzel vakit geçirmek için oynayabilirler. Her ne kadar insanlar gönül rızasıyla oynasa da, zar atarak, rakam işaretleyerek insanların paralarını tekelinize almamanız gerekir. İnsanlar gönül rızasıyla oynayabilirler ama kaybedince kimse size gönül rızasıyla parasını vermiyor. Zaten kaybedenin gönül rızasından önce Allah rızası var. Allah yasaklamış bu batağı.

Ey iman edenler! Sarhoşluk veren şeyler, kumar, tapılmak için dikilen taşlar, fal okları şeytan işi birer pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.

Şeytan; sarhoşluk veren şeyler ve kumara sokularak aranıza düşmanlık ve şiddetli nefret yerleştirip sizi Allah’ı anmaktan, namazdan geri çevirmek ister. Artık son veriyorsunuz değil mi?

Maide suresi, 90-91

Kumarın insanlar arasına düşmanlık soktuğuna hepimiz tanık değil miyiz? İnsanı perişan eden, kazansan da kaybetsen de alışkanlık yapan, sürekli oynama isteği getiren bir oyundan ibaret değil midir kumar? Belki bir iki kere kazanınca kar elde edeceğiz, paralarımız çoğalacak, ama ayetin söylediği gibi, kumarın kötülüğü yararlarından daha fazladır. Mümine düşen, faizden geçtiği gibi şans oyunlarından da vazgeçmek olacaktır. Artık at yarışı, sayısal loto, milli piyango kuponlarını çöpe atıp Kuran’ı elimize alalım inşallah.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder