Dinini Değiştireni Öldürelim mi?

İslam hakkında bir diğer önemli uydurma da dinini değiştirenin öldürülmesi gerektiğidir. Böyle uydurmalar dinsizlerin ellerinde İslam aleyhinde koz olarak kullanılırlar. Eğer ki biz Kuran’a sarılır ve dinimizi uydurmalardan temizlersek, hem din düşmanlarını delilsiz bırakmış olur, hem de Allah’a en güzel şekilde hizmet etmiş oluruz. 

Hadis, “Dinini değiştireni öldürün."  derken; Kur'an, "Dinde zorlama yoktur."  demektedir.
(Hadis: Nesei 7-8/14; Buhari 12/1883) (Kuran: 2:256)

Kuran’a göre dinini değiştirenin öldürülmesi diye bir şey söz konusu değildir. Kuran’ın dininde zorlama yoktur ki, dininden dönen öldürülebilsin. Eğer böyle olursa Kuran çelişki dolu bir kitaba dönüşür. Oysa Kuran’da çelişki yoktur: 

Kur'an'ı, iyice okuyup düşünmüyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başka birinin katından gelseydi, elbetteki onun içinde birçok çelişki bulacaklardı. Nisa Suresi, 82

Bakalım Rabbimiz, dininden dönenler ile alakalı neler diyor, onları öldürün mü diyor, yoksa başka şeyler mi söylüyor:

Ey inananlar! İçinizden kim dininden dönerse şunu bilsin: Allah, yakında, kendilerini sevdiği ve kendisini seven, müminlere karşı boynu bükük, kâfirlere karşı başı dik bir topluluk getirecektir. Bunlar Allah yolunda savaşırlar, hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar. Bu, Allah'ın, dilediğine yönelttiği bir lütuftur. Allah, yaratılışı ve yarattıklarını genişletir, her şeyi bilir. Maide Suresi, 54

Kuran, dininden dönenlerin ve kafir olarak ölüp gidenlerin yaptıklarının boşa gideceğini haber verir: 

Sana haram ayı, onda savaşmayı soruyorlar. De ki: "O ayda savaş büyük bir günahtır. Ama Allah yolundan alıkoymak, O'na ve Mescid-i Haram'a nankörlük etmek, ora halkını oradan sürüp çıkarmak, Allah katında daha büyük bir günahtır." Çünkü baskı ve zulüm, cana kıymaktan daha büyük bir kötülüktür. Eğer güçleri yetse sizi dininizden çevirinceye kadar sizinle savaşmayı sürdürürler. İçinizden kim dininden döner de inkarcı olarak ölürse böylelerinin amelleri dünyada da ahirette de boşa gitmiştir. Ateş ehlidir onlar. Sürekli kalacaklardır orada. Bakara Suresi, 217

Nisa Suresi 137. ayette, dininden defalarca dönenler hakkında bile onların öldürülmesi ile ilgili bir şey geçmez. Sadece, Allah'ın onları affetmeyeceği ve doğru yola iletmeyeceğinden söz edilir:

Onlar ki inandılar, sonra inkar ettiler; daha sonra yine inandılar, yine inkar ettiler, sonra inkarları arttı; işte Allah onları ne bağışlayacak, ne de doğru yola iletecektir. Nisa Suresi, 137

Görüldüğü gibi dininden dönenlerin cezasını vermek bize değil Allah’a düşmektedir. Zaten Müslüman olmak istemeyen birinin zorla Müslüman kalmasını sağlamak dinin mantığına da aykırıdır. Hoşlarına giden ayetleri Arapçasından Türkçesine kadar ezberden okuyabilen sahtekar din alimlerimiz, sahiplendikleri hadislere ters düşen ayetleri korkusuzca görmezden gelebilmektedir. Hadisçi zihniyet, hem geçmiş uydurmalara sahip çıkar, hem yeni şeyler uydurur, hem de peşinden gittiği uydurmaların pek çoğunu uygulamaz. Bahsettiğim konuyla alakalı biraz üzerilerine gidilse, ‘Bunu bizler yapacak değiliz, devletin yapması lazım. O halde devletin İslam devletine dönüşmesi için uğraş vermeliyiz.’ benzeri cümlelerle kıvırmaya başlarlar.

Bize düşen, kendi dinimizi Allah’tan başkasından öğrenmemektir. Eğer Kuran’ı açıp okumazsak, boş bir inadın peşinden gitmeye devam edersek; ruhumuz bile duymadan İslam’ı dünyada ‘terör dini’ olarak tanıtmaya katkıda bulunmuş oluruz.

6 yorum:

 1. Bu adsiz kullanici arkadas cok enteresan geldi bana. Bir insan bu ve diger yazilarinizi okuyarak kur'anlada dogrulayarak bu kadar kara cahil olamaz.

  YanıtlaSil
 2. merhabalar üstad blogunuzu henüz keşfettim, gerçekten güzel tespitler yapıyorsunuz tebrikler.
  şu türetilen sahte mücahitler yüzünden çekiyoruz zaten ne çekiyorsak.
  koskoca Rahmet Peygamberi (sav) yok recmetmiş, vay kafirlere ölüm demiş(haşa)vs...
  eğitim şart azizim, ancak Kuran-ı Kerimin iklimiyle.
  saygılar,emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Zikrettiğiniz hadis sahih olabilir ancak belirttiğiniz gibi bir ayetle çelişiyorsa sahih olup olmaması çok da önemli değil, biz ayete göre hareket etmeliyiz hadisin niteliği ne olursa olsun. Ayrıca İslam'dan çıkanlara karşı ne yapılması gerektiği Hz.Ebubekir dönemi uygulamaları ile de sabittir. Kesinlikle din değiştirenler islam dinine göre öldürülmemelidir.

  YanıtlaSil
 4. Gene sileceksin mesajımı biliyorum.Mürtedin öldürülmesi mevzuunun dinimizde sabit olduğunu kendi çıkarın için duymak istemeyebilirsin...

  Ama kendi fikrine aykırı diye mesajı silmeni yakıştıramadım.Sizden yani dinimizi moderniteye uydurmaya çalışan insanlardan beklemezdim bu hareketi ;)

  Blogunuda inceledim.Herşeydemi bir çarpıtma yapar insan.
  Bu derece bir çarpıtmayı sen kendin uyduramazsın.
  Söyle takip ettiğin hocanıda ondan uzak durayım.
  Caber Taslamanmı?,Okuyan mı?,Enis Doko mu?

  YanıtlaSil
 5. Yazıda ayetleri sıraladık. Ayetler orada dururken, sen istediğin kadar dininden dönen öldürülür diyerek Allah'a iftira at, hiçbir hükmü yok. Biz çarpıtma yapmayız, senin gibi vatandaşların dinde yol açtığı çarpıtmaları Kuran ile düzeltiriz. Takip ettiğim biri yok, yazıları kendim yazıyorum. O hocalarla birlikte benden de uzak durursan çok sevinirim.

  YanıtlaSil